Afrički Patuljasti ježevi postal su pravi kućni ježevi.
Afrički Patuljasti ježevi postal su pravi kućni ježevi.
Afrički patuljasti jež ne zahijteva puno brige, najviše voli da jede insekte, a može da posluži i pileća hrana za mačke.
Životinjica ne zahtijeva puno brige i obično živi od osam do devet godina. U toku života narastu do 17 centimetara, a težina im ne prelazi 500 grama. Kada je reč o ishrani insekti su ono što najviše vole, a u ”pet šopovima” se može naći i hrana namijenjena isključivo ježevima. U kućnim uslovima vlasnici im često daju pileću hranu za mačke koja može biti dobra zamjena, ali se prvo posavjetujte sa vašim veterinarom. Čuvaju se u terarijumima ili kavezima, na čije dno treba staviti piljevinu, a morate voditi računa i da uvijek imaju sviježu vodu. Mijesto za život mora biti prostrano, jer su ove životinje veoma aktivne, a treba ih često puštati i da se šetaju po stanu.
Ježevi, za razliku od većine divljih životinja vrlo lako se prilagode na život u zatočeništvu i brzo naviknu na ljude. Osim toga, u odnosu na glodavce, oni ne grizu.
Sasvim lako SE mogu naučiti na WC samo na jednom mjestu. Nemaju posebnog mirisa, i ne pokušavaju označiti teritorij poput npr. mačka. Tipično, dom jež je prijateljski prema ljudima i ostalim kućnim ljubimcima. Oni su znatiželjni i aktivni.
Težina odraslih ježeva je oko 300-500 grama. Veličina 15-20 centimetara. S pravilnom njegom i njihovom ishranom životni vijek je 4-7 godina p i 9.
Gornji dio tijela je prekriven ježevim oštreim bodljama, a njihov mekani bijeli trbuh mekim krznom.
Ako je nešto uplaši ježa, skupi se u loptu, prekrivenu iglicama. Kad se jež ne boji mišići leđa su opušteni, a bodljre su paralelne s tijelom, pa imate priliku da ga uzmete nježno uz bodlje.
Ježevi imaju malu dužinu repa nekoliko milimetara, tako da je vidljiv samo kada je jež u pokretu. To je vrlo inteligentna životinja. Vole se igrati u tunelima, kao i u dodiru sa jastučićima.
Ježevi mužjaci i ženke ne razlikuju jedni od drugih u ponašanju ili karakteru.
Držati ježeve na sobnoj temperaturi između 20 i 27 stupnjeva.
Kavez na na dnu mora biti siguran- ježevi imaju vrlo tanke noge, i ježevi mogu se ozlijediti ako s njihovi prsti iznenada zapnu kroz igru.
Također treba napomenuti da su ježevi – samotnjaci i muške ježeve treba držati odvojeno od ženki gotovo cijelo vrijeme, osim za vrijeme parenja, inače oni unište svoju novorođenčad.
Ali ako i dalje želite zadržati nekoliko ženki zajedno, oni mogu zajedno od djetinjstva.
Budući da ježevi nikada gristi svoju kuću – kavez za njih može biti izrađen od drveta, ali dno treba biti prekriven linoleum ili nekim čak i vodootpornim materijalom.
Koristite piljevinu kao postelju na
podu.
OPREMA:
Naravno, hranilica- keramička
visine od oko 5 do 7 cm i promjera od 8 do 15 cm, iako, naravno, može se
koristiti za ježeve i plastika ali je prevrnu.
Pojilica- za ježa dovoljno oko 250-300 ml. A ako stavite vodu u tanjir,
to će uvijek biti ispunjeno piljevinom, i na kraju vaše ježevi neće piti
dovoljno.
Kuća- Minimalna veličina za jež kuću na dnu – 15×15
cm.
Kotač- ne može biti manji od 20 cm u promjeru. Vrlo je
važno da pažljivo ispitate mrežu na rubu kotača.
Postoji ježevi koji vole igračke. Tuneli,
male loptice za mačke i male pliš igračke. Takođe ponekad ježevi vole uživati u mekom u kući za glodavce.
Što se tiče hrane treba
obratiti pažnju na sljedeće: trebaju hranu koja je niska sa masti i puna proteina.
SAVJETI:
Kupanje-pranje- je najbolje jednom u tri mjeseca posebnim šamponom. Nakon kupanja treba ga obrisati suhom krpom-peškirom.
Briga za tim životinjicama nije komplicirana, samo treba znati kako da
se brinuti za ježevima.
Jež se sigurno ne boji ljudi, on je željan za druženjem i znatiželjan je. S velikim zadovoljstvom mogu sjediti u krilu
dok vI, gledate tv ili
čitate knjigu.
Primjedbe
Objavi komentar